HARLEY-NEWS #3-2001

 

Er du frisk og rask 
og tror at ulykker rammer 
kun andre?

Av Berit Krogstad



En dag jeg satt og bladde i MC-bladet kom jeg over en artikkel om en kar som har tanker/planer for en interesseorganisasjon for funksjonshemmede motorsyklister. Jeg skrev til karen, som heter Hein, og tenkte at ja... i morgen kan dette gjelde både meg og dere andre H-DOCN medlemmer. Gjennom e-post fikk jeg kontakt med Hein Anders Kvalheim, som er bosatt på Sotra utenfor Bergen i Hordaland fylke.

Hein er født i 1966, ble skadet i 1983 i kollisjon med lett motorsykkel, og knakk ryggen. Etter 6 mnd på 
Sunnås var han tilbake i Bergen, ikke som rørleggerlærling som han var før ulykken, men startet på Handelskole frem til 1987. Han fullførte siviløkonomutdannelse fra Norges Handelshøyskole fra 1987-1991. 
Så ble det jobb som økonomisjef på Irisfabrikken i Os fra 1991-1997. Senere var han økonomisjef ved seksjon for tekniske tjenester i Bergen kommune fra 1997-1999. 

Fra 1/1/2000 har han jobbet som økonomisjef ved Den norske Sjømannsmisjon/Norsk kirke i utlandet sitt hovedkontor i Bergen ( også daglig leder for hovedkontoret). Hein er gift med Toril (31) og har to barn, Kristen (4) og Emma (10 mnd). Til daglig bruker han krykker, og rullestol over lengre avstander og innendørs hjemme. Det er ikke lett å få med seg noe når man går på krykker og har hendene okkupert med dette, derfor er det praktisk å bruke rullestol i enkelte tilfeller. Hein er en allsidig kar. Familie og venner står høyt. Ved siden av er han opptatt av båtlivet, turer i skog og mark, gokart, sitski, snøscooter, motorsyklisme, og en del ungdomsarbeid. Han samler frimerker, skriver dikt og også en sang i ny og ne.

Hva var grunnlaget for tanken med å starte en slik organisasjon?

Jeg kjørte sykkel før og var bitt av basillen. Etter mange år fikk jeg 
lysten tilbake og opplevde vanskeligheten med å skaffe til veie informasjon om muligheter til å komme tilbake på sykkel. Jeg har jobbet en stund med å samle informasjon og ønsker å dele dette med andre. Norge er et lite land, men utenfor våre grenser skjer der mer på denne fronten.

Du ønsker å dele dette med andre, hva kan dette bety for andre enn deg selv?

Det kan være til info for dem som har en funksjonshemning og ønsker å kjøre sykkel, det kan være til inspirasjon for dem som skader seg - håpet om å kunne komme tilbake på veien og i klubben, det kan bidra positivt for de klubber som opplever ulykker - man mister færre medlemmer ufrivillig, og sist men ikke minst så kan kanskje en slik retur til klubbene virke preventiv på de som "tøffer seg". I tillegg kan informasjonen være til hjelp for folk som kjører sykkel i dag, men som sliter med stive knær/ankler, stive håndledd, stiver fingre e.l. og som kunne trengt litt hjelp til f. eks. gear, gass eller bremser.

Hva kan en interesseorganisasjon gjøre ?

Dersom vi blir en gjeng kan det bli et samlingspunkt der vi deler erfaringer og opplevelser mht. ombyggning, førerkort, utstyr o.l. Vi kan også være oppdatert på siste nytt på fronten vedr. ombyggningsutstyr. Ønsket er å kunne stable på bena en eller flere sykler som kan ha multifunksjoner og som kan brukes til skolekjøring slik at interesserte kan teste dette ut før de selv går til anskaffelse av dyrt utstyr ( og da evt. finne ut av dette ikke var tingen). Disse kunne muligens sirkulert rundt i landet. Det er også viktig å kunne påvirke myndigheter mht. retningslinjer for ombygging, førerprøver o.l.

Hvordan tenker du å drive dette prosjektet videre ?

Jeg har tatt kontakt med NMCU. De stiller seg villig til å være fadder for prosjektet og stiller sitt nettverkt til disposisjon. Norges Handikapforbund er positivt til prosjektet, men gir ingen annen støtte enn moralsk. Interesserte som tar kontakt blir bærebjelken videre. Dersom interessen er for laber vil hjemmesiden fortsatt leve, men planene om en interesseorganisasjon er tuftet på at det må være noen som er interessert.

Mange har store utfordringer etter en ulykke og det er viktig å sette fokus på noe som oppleves som viktig. Jeg opplever det som viktig at folk som ønsker det skal kunne vite litt mer om hva som er mulig mht. ombygginger o.l. Det gjelder alt fra folk som har amputert en hånd, mangler en ankel eller har totale lammelser. 
Hittil har jeg funnet frem til løsninger som kan bygge om en sidevognsykkel for 6-7000 kroner ( bakbrems og gear) + arbeid og dette er en ombygging som "tidligere" jeg fikk oppgitt til over 100 000 kr.

Motorsyklister er ofte entusiaster (Harley-Davidson eiere er det i alle fall!). Når man går hen og skader seg og føler tap av en slik interesse er dette ofte svært smertelig. Dersom mennesker som skader seg kan ha visshet og håp om å komme tilbake til klubben sin etter en skade vil dette kunne bety svært mye for motivasjon under rehabilitering og psykisk helse under og etter den første fasen. Økonomisk vil dette sannsynligvis kunne la seg løse ettersom alvorlige skader kan gi en økonomisk erstatning også for fremtidige merutgifter.

Når jeg skadet meg kolliderte jeg med en Kawasaki 100. Det var en lett sykkel og min kjøreerfaring var begrenset til mindre enn ett år. Likevel var jeg av de som var svært entusiastisk og opplevde tapet av å kjøre sykkel som stort selv om jeg den gang tok skrekken. Nå er jeg blitt eldre og basillen er kommet tilbake, men pr. i dag har jeg ikke mulighet til å prioritere 250 000 kroner til en sykkel med sidevogn. Kommer jeg over billigere alternativ eller vinner i lotto er jeg klar !

Du ønsker kontakt med folk som vil være med i en slik interesseorganisasjon eller som vil vite om alternative ombyggingsmetoder. 

Hvordan tar vi kontakt med deg?

Jeg har telefon, e-post og hjemmeside. Ta kontakt med meg på telefon: 
55 55 22 49 på dagtid 
eller 56 32 12 00 på kveldstid epost: hein.kvalheim@sifh.no

 

 

 
G-Design