HARLEY-NEWS #5-2001

BRYGGERIBESØK HOS HANSA
Av Stig Jensen

Hva kan en motorsyklist finne på når jernet er parkert og høstregnet øser ned over Bergen? Valget er ikke så vanskelig når Old Timers MC i Bergen inviterer til høstfest med innlagt bryggeribesøk på en av Bergens stoltheter: HANSA.

For de som ville ha med seg utflukten til Hansa var beskjeden å møte opp hos Old Timers lørdag 10 november klokken 1130 presis! Litt forsinket var vi vel nærmere 30 stk som forventningsfulle satte oss i bussen, som kjørte til bryggeriet. Stemningen på bussen var allerede bra, selv om noen slet litt med formen etter fredagens festligheter.

På slutten av 1800-tallet var det flere små bryggerier i Bergen, men alle hadde problemer med å holde kvaliteten oppe, samt å kunne konkurrere i smak mot de utenlandske merkene. Men så kom Waldemar Stoud Platou til Bergen. 23 år var han, og med ett mål for øyet: Her skal det lages skikkelig øl! Platou var altså den som grunnla Hansa Bryggeri i 1891, og han brukte mye tid og penger på å holde kvaliteten oppe. Dette klarte han ved å opprette eget laboratorium, og å hente inn eksperthjelp fra Tyskland.

Når vi kommer på besøk på bryggeriet i november 2001 er det nok mye som har forandret seg siden 1891, men ingrediensene i ølet er de samme: kun vann, humle, malt og gjær. Ølet smaker også fortreffelig, og allerede i 1900 vant Hansa "Grand Prix" med sitt øl som ble presentert under verdensutstillingen i Paris.

Den første Hansa øl ble tappet på flasker for salg i 1892, og kostet 18 øre flasken. SKÅL!

Omvisningen på Hansa skulle vise seg å bli virkelig interessant. De jobbet overtid når vi var der og produksjonen av fatøl var i full gang. Etter vi hadde sett hele produksjonsprosessen for ølet gikk vi inn i fjellanlegget til bryggeriet som ligger inni Fløyfjellet. Her inne i fjellet ligger det tusener på tusener av liter Hansa som absolutt er verdt å vente på. Noen av lagringsfatene er på 140.000 liter, og smaksprøver fra disse gjorde stor suksess hos alle under omvisninga. Da omvisninga var ferdig var det tid for den store prøvesmakingen på "styrerommet". Alle sorter øl var tilgjengelig inklusive hele julekolleksjonen, noe som førte til at artikkelforfatteren og de fleste andre fikk et godt grunnlag for å fortsette festen hos Old Timers utover lørdagskvelden.

Omvisningen var en opplevelse, og vil faktisk gå inn i historien som en av de siste hos Hansa på Kalfaret. Ved årsskiftet bli all bryggingen flyttet til et helt nytt bryggeri på Kokstad sør for Bergen.

Ellers så ble den påfølgende festen hos Old Timers som vanlig vellykket. Topp musikk, masse folk og selvfølgelig Hansa i glasset!

 

 
G-Design